WPC002-116RAT
11.6 inch WebPanel
WPC002-116RAT
11.6" TFT-LCD, 1920 x 1080
resistive touch
IP65 front, compact fanless aluminum housing
Processor: RK3399 Cortex-A53 + Cortex-A72
DatasheetTechnical support
  • 11.6" brilliant TFT-LCD graphic display, 1920 x 1080
  • resistive touch
  • IP65 front, flush-mounted design
  • Integrated WiFi and Bluetooth
  • Fanless design
The Series 1 WebPanels with the RK3399 chipset are available in sizes from 10.1" to 23.8" and can be equipped with either a projected capacitive, resistive or non-touch screen. Particularly noteworthy is the particularly flat front bezel, which enables almost flush mounting in the panel cut-out.
The RK3399 chipset has a quad-core Cortex-A53 with up to 1.4 GHz and dual-core Cortex-A72 with 1.8 GHz. The housings are IP65 rated at the front and have a very compact and robust design thanks to the specially designed aluminum housing. The low installation depth means that the displays can be used almost anywhere.
Power supply:
Hollow plug 5.5 x 2.5 mm: 12 VDC to 36 VDC
Screw terminal: 12 VDC to 36 VDC
Power consumption:
Typical power consumption: 18 W
Maximum power consumption: 48 W
Display:
11.6" TFT LCD
Resolution:
1920 x 1080 pixels
Aspect ratio:
16:9
Brightness:
300 cd/m²
900 cd/m² (High Brightness)
Colors:
16.7 million
Reading angle:
85/85/85/85 (L/R/U/D)
Touch screen:
Glass hardness:
3H
Processor:
RK3399 quad-core chip
Dual Core Cortex-A53 up to 1.4 GHz
Quad-Core Cortex-A72 up to 1.8 GHz
RAM:
4 GB DDR3 RAM
Storage:
Onboard 64 GB eMMC NAND Flash
Interfaces:
USB: 1x USB 3.0 type A, 1x USB 2.0 type A
Serial DB9: 1x RS-232
12 pin screw terminal: 1x RS-485, 1x RS-232, 1x TTL, 3x GPIO
Ethernet: 1x 10/100/1000 BaseT(X), RJ45, galvanically isolated
Display: 1x HDMI output
Audio output: 3.5 mm jack
Memory card slot: microSD slot
Sim card slot: standard SIM (no function as standard)
WLAN: 1x 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Bluetooth: 1x Bluetooth 5.0
Speakers: 2 × (8 Ohm, 2 W)
Housing:
Robust aluminum housing
Assembly:
VESA 100 x 100 and/or 75 x 75
Panel mounting
Protection class:
Front IP65
Weight:
approx. 2.0 kg
Dimensions (WxHxD):
323.7 mm x 218.5 mm x 51.5 mm
Ambient conditions:
Operation: -10 °C to +60 °C,
Optional WT: -20 °C to +70 °C
High Brightness: -20 °C to +70 °C
Storage: -20 °C to +70 °C
Up to 95 % r. h., non-condensing
Certifications:
CE
FCC Class A
CCC
Operating system:
Android
Android + AutomationBrowser (standard, for SAIA visualizations on request)
Scope of delivery:
1x device
1x mounting material
Customs tariff number:
Manufacturer:
Wachendorff Prozesstechnik
Gottfried Babacic
Gottfried Babacic
Sales and Key Account Manager Europe
Article no.Article description
WPC002-116RAT04064AAV02P-A
11.6" web panel, resistive touch, automation browser.
WPC002-116RAT04064AAV02P
11.6" web panel, resistive touch.
Accessories
PPC-PWRCRD_01
Mains cable / connection cable E+F CEE 7/7 to C13 1.5 m
WPC-PWRADAP_24VDC2.5A
External power supply unit for WebPanel, 230 VAC to 24 VDC with hollow connector and C14 plug